Filmy komedie

Przemysł kinematograficzny jak żaden inny kocha nagradzać: kuć po plecach potomnych reżyserów, zachwycać się przełomowymi niwami aktorek, które przychodzą i konają. Od Oscarów po nagrody Bafta – kinowa specjalność nie ma chwili odprężenia od przechadzania się po czerwonym kobiercu a także odnotowywania wielkich przegranych i niespodziewanych wygrywających.

<br><br>

Kim jest możnowładca Oscar?<br><br>Złota statuetka to bez dwóch stwierdzeń w najwyższym stopniu znana i pożądana nagroda. Oscar, w wersji dla skrupulantów Nagroda Akademii Kinematograficznej, narodził się w odniesieniu wyobraźni jednego z dostawców studia Metro-Goldwyn-Mayer, Louisa B. Mayera. W samej rzeczy z inicjatywy Mgm wynikł pierwszy komitet, który naprawdę dopiero składał się z najwyraźniejszych gwiazd kina tamtych czasów, takich jak Douglas Fairbanks.

<br><br>

Pierwsze rozdanie nagród Oscar ukończyło się na wielkiej gali 16 maja 1929 r, a w wyścigu po statuetkę wzięły udział filmy nakręcone przez wcześniejsze dwa lata. Przy obecnej ekstra rozrodczości branży ta formuła nie miała szans się utrzymać, dlatego teraz konkurencja trwa między obrazami mającymi swoją premierę od 1. stycznia do 31. grudnia danego roku, ponadto samą galę przeniesiono na luty.

<br><br>Nagrodę Oscar zna każdy, tymczasem skąd wzięło się określenie zaprojektowanej w estetyce art-deco złotej statuetki zgrabnego rycerza, dostojnie wspartego o miecz? Plus minus w połowie latek trzydziestych Xx wieku zaczęto powszechnie używać aktualnie znanego konspektu, aczkolwiek nawet hollywoodzkie pogłoski nie rozwiewają wątpliwości o tym, kto jako pierwszy wprowadził termin Oscarów. Dwie w największym stopniu popularne teorie przypisują wawrzyny Margaret Herrick, bibliotekarce Akademii Kinematograficznej, która miała dostrzec fałszywe zestawienie figurki do swojego wuja, Oscara oczywiście. Inni wolą wierzyć, że to Betty Davis skonfrontowała poczciwego rycerza do poprzedniego ślubnego. 

And the Winner Is…

<br><br>

Poza zabawą i splendorem dla przemysłu filmowego podstawowa jest też kompletna obwoluta Oscarów, w której skład wkracza nade wszystko szablonowe rozciągnięcie i sceniczna atmosfera towarzysząca otwieraniu łapówek z nazwiskami wyróżnionych – Filmy animowane. Kategoria gałęzi nieharmonijna – w ten sposób od lat najogromniejsze emocje budzą nagrodzenia dla najlepszych: filmiku, reżysera, filmiku oraz aktorki w płaszczyznach pierwszo- i drugorzędnych. Z ociupinę małymi pąsami na facjatach specjalizacja monitoruje przyznawane nagrodzenia dla filmu budzonego tudzież charakteryzacji.

<br><br>Zwyciężeni i przegrani

<br><br>

Poprzez lata przypisywania nagród przez Akademię Kinematograficzną percypowaliśmy stówy pewniaków, czarnych koni, wielkich przegranych, a także doświadczaliśmy mamucie odpadnięcia sprawionym wyborem. Zakłady dotyczące woli komitetu są obstawiane z nie mniejszym zacięciem niż tenis i piłka nożna. W głównej mierze kontrowersyjne przydarzały się wyznaczenia minionych lat, niezłomne i politycznie bezpieczne. Kolosalne emocje wzbudziło odejście do lokalu z pustymi rękami Leonardo Dicaprio. Aktor po raz drugi musiał nie potrzebować gustem, na ten raz na Matthew Mcconaugheya.

<br><br>Oscarowe machlojki<br><br>Naprawdę nie trzeba zwyciężać oscarowych konkurencji – aby mieć powodzenie handlowy starczającym jest samo znalezienie się na liście wyróżnionych. Wielgachne nakłady finansowe, jakie fabrykanci przeznaczają na okazję ewentualnych hitów docenionych przez Akademię Kinematograficzną, odnoszą się z nawiązką i okazują bardzo dochodową inwestycją. Bez wątpliwości można powiadać o zakulisowych porozumieniach na mniejszą i ogromniejszą skalę, a jeśli dać wiarę plotkom, dojrzewa chociażby do smarowania członków komitetu. Największe fabryki kinematograficzne, jak Universal, Dreamworks, Miramax a także 20th Century Fox zatrudniają poniekąd strategów, którzy zajmują się podniesieniem rekinów do nagrody. Przykłady nieczystych posunięć to zwłaszcza akcja pośród żurnalistów tematycznych, a więc „pogłoski” o wygrywających oscarowych zmagań, a również szkalowanie przeciwników, radzące, że przeciwników obejmuje treści homofobiczne bądź szerzy antysemityzm. Przypuszczalnie kampania o Oscara w wyższym stopniu udaje krwawe operacje polityczne niż doktrynerską i dyskursywną awanturę, tymczasem czym byłoby kinowe środowisko bez czaru i magii tej ogromnej nocy? 

Sprawdź także: Najlepsze seriale